Dorogon 1989-ben épült fel a veszélyes hulladékégető. Az égető bezárásának érdekében a város lakossága kisebb-nagyobb tüntetéseket szervezett a 2000-es évek elején. Most a határon túl, de térségünkhöz mégis közel, a párkányi papírgyár területén épülne fel egy a dorogihoz hasonló égetőmű, mely Dorog és Esztergom időjárására nagy hatással lenne! Esztergomtól nagyjából 65-70 kilométerre északra üzemel a Mohi (Mochovce) atomerőmű, ami szintén veszélyforrás.
Milyen információkat tudunk eddig?
40 főt foglalkoztató üzem épülne a mai párkányi papírgyár területén. Ha a szlovák hatóságok elfogadják a tervezetet, 2018-ban már üzemelne a gyár. Napi 5-6 kamionnyi autógumit égetnének el.
Milyen módon változna térségünk légszennyezettsége?
A hulladékégetés bizonyos mértékű légszennyezettséget okozna, úgy, mint a dorogi égető esetében. A szálló por (PM10), és bizonyos nitrogén-oxidok, szén-monoxid, kén-oxidok mennyisége is jelentősen megnövekedhetne. Szélcsend esetén pedig a térségünkben is kimondottan rossz minőségű levegő lenne jelen.
Az uralkodó szélirány térségünkben nyugati-, északnyugati! Tehát a 2 égetőmű füstje lakott területet érint! A dorogi erőmű füstje Dorogot és Kesztölcöt, míg a párkányi kémény Esztergom egyes területeit szennyezné!
Mit tehetünk?
Semmit..reménykedhetünk, hogy a párkányi lakosság tiltakozása megértő fülekre talál! Február 22-ig van remény! Ellenkező esetben borús, sötét napok elé nézünk! Dorog-Esztergom időjárása friss hírekkel szolgál, amint újabb információkhoz jutunk!
Frissítés:
Esztergom Város Képviselő-testülete egyhangúan elfogadta azt a határozatot, amely kimondja, hogy Esztergom és térsége nem kér a párkányi égetőből.
Aláírásgyűjtést kezdeményeznek Esztergomban.
Párkányban már közel 5000 aláírás gyűlt össze az égető ellen, Párkány Képviselő-testülete Esztergomból értesült arról, hogy a saját polgármesterük veszélyes hulladékégető megépítését tervezi.
Te mit gondolsz a cikkben leírtakról?