Száraz fű, gaz, avar égett Bajóton, a Dobozi Mihály utca végében, Héreg és Tarján között, a szántóföldön valamint Esztergom külterületén a Zsellértag dűlőben szerda kora délután. A szabadtéri tüzekhez Nyergesújfalu, Bajna és Esztergom hivatásos tűzoltói vonultak, akik kéziszerszámokkal, avaroltóval, és vízsugárral oltották el a tüzeket.
Térségünkben egyelőre nincs kiadva tűzgyújtási tilalom, ennek ellenére az elmúlt időszakot komoly szárazság jellemzi. A lehullott csapadékmennyiségek az elmúlt hónapokban az átlagos értékekhez képest alul maradtak.
A száraz növényzet miatt fokozott tűzveszély
Az utóbbi időszakban, megyénkben is megnövekedett a szabadtéri tűzesetek miatti tűzoltói vonulások száma. Az elszáradt növényzet és a kevés csapadékot hozó időjárás miatt fokozottan figyeljünk tűzgyújtáskor.
A tavaszias és száraz időjárás esetén a kerti munkák részeként végzett zöldhulladék-égetés könnyen kiterjedt szabadtéri tűzhöz vezethet, amely a természeti és épített környezetet jelentősen veszélyezteti. Minden esetben figyelembe kell venni a helyi szabályozásban foglaltakat, hiszen csak kivételesen engedélyezett a szabadtéri égetés, és külön szolgáltatás biztosítja a zöldhulladék elszállítását.
Amennyiben a települési önkormányzat lehetőséget biztosít a zöldhulladék égetésére, alapszabály, hogy a tüzet soha nem szabad felügyelet nélkül hagyni. Már a tűzgyújtás időpontjában álljon rendelkezésre a tűz eloltásához szükséges eszköz, amely lehet akár vödörben, hordóban lévő víz, vagy a kerti locsolótömlő. Egy lapát segítségével könnyen kialakítható a földtakarás, megszüntethető a parázslás. A tűz továbbterjedését legtöbbször a szél okozza, ezért ha feltámad a szél, az égetést abba kell hagyni.
A szabadtéren keletkező tüzek másik gyakori oka az eldobott égő cigarettacsikk. A tüzek megelőzése és a természet védelme érdekében kiránduláson, túrázáskor a csikket ne dobják el, gyűjtsék össze megfelelő, nem éghető anyagú, hordozható tárolóban.
Tábortüzet csak a kijelölt tűzrakóhelyen szabad gyújtani, és csak akkor, ha nincs elrendelve tűzgyújtási tilalom. Az aktuálisan tűzgyújtási tilalommal érintett megyékről térképes tájékoztatót találhatunk a katasztrófavédelem megyei és országos honlapjain.
A szabadtéren minden tüzet úgy kell eloltani, hogy ne tudjon visszagyulladni. Ennek érdekében a legjobb módszer, ha vastag föld-, vagy homoktakarással zárjuk el a levegőtől.
Fontos, hogy aki tüzet észlel, haladéktalanul jelezze az egységes segélyhívó 112-es telefonszámon.
Forrás: Katasztrófavédelem
Fotó: Illusztráció
Te mit gondolsz a cikkben leírtakról?